1 Gece 2 Gün
Süre
17 Mart-18 Mart 2018
Tarih

Safranbolu-Yenice Turu; Bir zamanlar yok olmaya yüz tutmuşken bir belgeselle kaderi değişen asırlara meydan okuyan bir Osmanlı Kasabası. Süha Arı’nın ‘Safranbolu’da Zaman’ adlı belgeseliyle birlikte yeniden canlandırılıp turizme kazandırılan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil olan Safranbolu, otantik sokakları ve Osmanlı’dan kalma konaklarıyla seni çağırıyor. 750 yıllık tarihiyle göz dolduran Yörük Köyü’nde başlayan yolculuk, Safranbolu’ya su taşımak için yapılmış İncekaya Su Kemeri, kasabanın 48 dükkandan oluşan eski çarşısı Yemeniciler Arastası, Cinci Han ve Hamamı gibi otantik mekanlarında bölge mimarisinin inceliklerini öğrenerek devam ediyoruz. Hıdırlık Tepesi’nden panoramik Safranbolu karaleri çeken gezginler, lokum imalathanesinde hep birlikte Safranbolu’nun meşhur lokumunun nasıl yapıldığı konusunda bilgi alıyor. Bir sonraki durak ise 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) Türkiye’de acilen koruma altına alınması gereken 9 sıcak noktadan biri olarak seçtiği, biyolojik çeşitliliğiyle dikkat çeken Yenice Ormanları. Sonbahar’da doğanın binbir rengine tanıklık etmeye, göz alabildiğine uzanan bir orman denizinin seyrine dalıp muhteşem doğa fotoğrafları çekmeye var mısın? En güzel doğal güzellikere sahip olan ve yıllardır yerli yabancı tüm turistlerin ilgisini çeken ve bu güzellikleri görmek ve yaşamak isteyen seyahat gezginleri için hazırlanan çeşirtli turlar var. Bunlardan biri de İstanbul çıkışlı Safranbolu-Yenice Turudur. Safranbolu-Yenice Turu genel itibari le 2 günlük bir turu kapsar. Bu tur içinde konaklamalar, lüks ulaşım hizmeti, otelde kalınan tüm zamanlar sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil olmaktadır. Safranbolu-Yenice Turu İstanbul kalkışlı ve İstanbul ve Türkiye’nin her şehrinden katılmak isteyen misafirlerimiz için her detay düşünülerek hazırlanmıştır. İstanbul çıkışlı olacak Tur gezisine nelerin dahil olup olmadığını daha ayrıntılı şekilde aşağıda bulabilirsiniz. Bu turumuzun kalkış ve dönüş yeri İstanbul olarak düzenlenmektedir.

Safranbolu-Yenice Turu;

(Yörük Köyü, Sipahioğlu Evi, İncekaya Su Kemeri, Cam Teras, Hıdırlık Tepesi, Eski Çarşı, Cinci Han ve Hamamı, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Kaymakamlar Konağı, Tarihi Yemeniciler Arastası, Yenice Ormanları, Sorkun Yaylası)

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER:

• Bölgeyi uzman rehber eşliğinde gezme

• Hilton Garden Inn Safranbolu Oteli’nde 1 gece kahvaltı ve akşam yemeği dahil konaklama

• Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası

• Bilgi notları

• Müze ve Ören yeri giriş ücretleri

• Otoban ve otopark ücretleri

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

• Öğle yemekleri

• Tüm yemeklerde alınan içecekler

• Otel ekstraları ve kişisel harcamalar

• Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası

Safranbolu-Yenice Turu 2 gün gidiş geliş yolu da kapsayacak şekilde siz gezmeyi sevenleri düşünerek planlanmıştır. Gezilecek yerler ve rota zamanı en verimli hale getirecek şekilde 2 güne yayılmıştır. Safranbolu-Yenice Turu için yapılan tüm hazırlıklar degerli misafirlerimizin en iyi ve en verimli şekilde vakit geçirmelerini amaçlayacak şekilde düzenlenmiş ve misafir talepleri göz önüne alınarak yeni detaylar eklenerek İstanbul çıkışlı olarak düzenlenmeye devam etmektedir.

1

1.Gün

Sabah saat 06:00’da Harbiye Antonina Turizm önünde, saat 06:30’da, Kadıköy Haldun Taner önünde buluşuyor ve Safranbolu’ya doğru yolculuğumuza başlıyoruz. İlk gezeceğimiz yer olaran zamanında Bektaşilerin de yaşamış olduğu kendine özgü mimarisi ve evleriyle ayrı bir dünya içinde olan Yörük Köyü’ne varmadan öğle yemeği molası veriyor ardından Yörük Köyü’nde bulunan Sipahioğlu Evi ve tarihi çamaşırhaneyi geziyoruz. Daha sonra Safranbolu’ya Osmanlı döneminde İzzet Mehmet Paşa tarafından su taşımak üzere inşa edilmiş olan İncekaya Su Kemeri’ni ve Cam Terası görüyor ve UNESCO tarafından koruma altına alınan tarihi Safranbolu’ya doğru yola çıkıyoruz. Safranbolu’d ilk olarak dünyanın nadir açık namazgahlarından olan Hıdırlık Tepesi’nden Eski Safranbolu’nun panoramin görüntüsünün fotoğrafını çekip daha sonra Safranbolu’nun eski çarşı kısmına geçiyoruz. Cİnci Han ve Hamamı, Köprülü Mehmet Paşa Camii ve avlusunda ki güneş saatini, Kaymakamlar Konağı’nı görüyoruz. Tarihi Yemeniciler Arastası’nda çay keyfi yapıyor ardından otelimize varıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Hilton Garden Inn Oteli’nde oluyor.

2

2.Gün

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltıdan  sonra hareket ediyoruz. İçerdiği yaban hayat ve bitki çeşitliliğiyle dikkat çeken, 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vaktı (WWF) tarafından acil olarak kotunması gereken 100 sıcak noktadan biri ilan edilen, kendine özgü ekosistemiyle doğal bir tabiat harikası Yenice’ye varıyoruz. İçindeki şelalelerle ve güllerle daha bir zengin görünür. Kesinlikle görülmeye değer yerlerden olan Yenice Ormanları’nı geziyor doğayla iç içe ŞEker Kanyonu içinden gelen orman ve su manzaraları eşliğinde doğanın tadını çıkarıyoruz. Öğle yemeği molası ve buradaki kısa ve eğlenceli gezinin ardında Yenice girişinde Sorkun Yaylası’na yönelip buradan doğal yaşlı orman dokusu içerisinden sonbaharın rengarenk örtüsünü fotoğraflıyor, ardından İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz. Trafiğe bağlı değişmekte olup saat 23:00’te İstanbul’a varıyoruz.

Tur İncelemeleri

Henüz bir inceleme yok.

Değerlendir

Değerlendirme