2 Gece 3 Gün
Süre
7 Ekim-8 Ekim 2017
Tarih

ÜZGÜNÜZ, BU TURUMUZDA KONTENJAN BULUNMAMAKTADIR. DİLERSENİZ SAYFAMIZDA BULUNAN DİĞER TURLARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Mardin Turu; Mardin sahipolduğu doğal güzellik ve kültürel zenginliklerle yıllardır yerli yabancı tüm turistlerin ilgisini çekmektedir ve bu güzellikleri görmek için turlar düzenlenmektedir. Bunlardan biri de Gaziantep çıkışlı Mardin turudur. Mardin Turu genel itibari ile 2 günlük bir turu kapsar. Bu tur içinde konaklamalar, lüks ulaşım hizmeti, otelde kalınan tüm zamanlar sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil olmaktadır. Mardin Turu Gaziantep kalkışlı ve Gaziantep ve Türkiye’nin her şehrinden katılmak isteyen misafirlerimiz için her detay düşünülerek hazırlanmıştır. Gaziantep çıkışlı olacak tur gezisine nelerin dahil olup olmadığını daha ayrıntılı şekilde aşağıda bulabilirsiniz. Bu turumuzun kalkış ve dönüş yeri Gaziantep olarak düzenlenmektedir.

Mardin Turu;

DİYARBAKIR ( Hasan Paşa Hanı, Diyarbakır Ulu Cami, Diyarbakır Surları (Keçi Burcu), On gözlü Köprü ve Malabadi Köprüsü )

BATMAN ( Ham Petrol Kuyuları, Ilısu Barajı, Hasan Keyf, Yeni Saray, Mescit, Gözteleme Kulesi, Büyük Saray, Ulu Cami )

MARDİN (Midyat, 1932 yılına kadar Dünya’daki Süryani halkının merkezi konumunda bulunan Deyrul Zafaran Manastırı, Mezopotamya’nın Efes’i olarak adlandırılan İpekyolu üzerinde bulunan bu antik kentte dünyanın ilk su barajına ait olan kalıntılarını, Ardından antik dönemde Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı Dora Antik Kenti, El Rızk Cami, Midayat Konuk Evi, Mor Behrem Kırklar Kilisesi, Mardin Müzesi, Latifiye Cami, Şehidiye Cami, Ulu Cami ve Medresesi)

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER:

Lüks araçlarla ulaşım

Araç içerisinde yapılacak olan ikramlar

1 gece otelde konaklama

Otelde2 açık büfe sabah kahvaltısı

Otelde bir  akşam yemeği

Profosyonel Rehberlik Hizmeti

Zorunlu Seyahat Sigortası

Sınırsız ve guler yüzlü acenta refakati

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

Otel dışında alınan eksta yemekler ve ekstra harcamalar

Öğlen yemekleri

Son gün akşam yemeği

Müze ve ören yeri giriş ücretleri

Kişisel harcamalar (Minibar ve otel içerisinde alınan ekstra yiyecek ve içecekler)

Acenta servislerinde belirtilmemiş tüm servisler

Mardin Turu (Diyarbakır-Batman-Mardin) 2 gün gidiş geliş yolu da kapsayacak şekilde siz gezmeyi sevenleri düşünerek planlanmıştır. Gezilecek yerler ve rota zamanı en verimli hale getirecek şekilde 2 güne yayılmıştır. Mardin Turu için yapılan tüm hazırlıklar degerli misafirlerimizin en iyi ve en verimli şekilde vakit geçirmelerini amaçlayacak şekilde düzenlenmiş ve misafir talepleri göz önüne alınarak yeni detaylar eklenerek Gaziantep çıkışlı olarak düzenlenmeye devam etmektedir.

1

1.Gün Gaziantep-Diyarbakır-Batman-Mardin

Gece 01:00 de Celal Doğan Parkı’ndan hareket ederek tarih, kültür ve medeniyetler turuna başlıyoruz. Diyarbakır’a şehir merkezinde, tarihi Hasanpaşa Hanı’na varıyoruz. Burada bizler için özel olarak hazırlanmış olan meşhur Kahvaltıcı Kadri Usta’da sabah kahvaltımızı alıyoruz. Afiyetle yediğimiz kahvaltı sonrası hemen karşımızda bulunan ve İslam âleminde 5. büyük haremi şerif olarak ün kazanan Diyarbakır Ulu Camii’sini geziyoruz. Daha sonra Diyarbakır surlarının en önemli burcu olan Keçi Burcu’na çıkıp buradan Diyarbakır’ı keyifle izledikten ve on gözlü köprüyü fotoğrafladıktan sonra Diyarbakır-Batman karayolu üzerinde 1147 yılında Artukoğulları döneminde inşa edilmiş olan Malabadi Köprüsü’ne uğrayarak kısa bir çay kahve molası veriyoruz. Ardından, Batman’a ulaşıyoruz. Yol üzerinde ham petrol kuyularını görerek yapımı devam eden Ilısu Barajı ile sular altında kalacak olan erişilmez mağaralar anlamına gelen Hasankeyf’e varıyoruz. Restorasyon çalışmalarının devam ettiği, bu bakımdan bazı noktaların gezilemeyecek olması ihtimali bulunan Yeni Saray, Mescit, Gözetleme Kulesi, Büyük Saray, Ulu Cami, Mağaralar gezimizi yaparak kaleden inip El Rızk Camii’nin kalan tek parçası olan eşsiz minaresi ve Artuklu Fahrettin Karaaslan tarafından 1116 yılında yapılan orta çağın en büyük köprüsünü görerek küçük Mardin olarak adlandırılan dinler diyarı Midyat ilçesine ulaşıyoruz. Bölgenin önemli el sanatlarından olan Telkari Pazarı’nda vereceğimiz serbest zaman sonrası Sıla dizisinden hatırlayacağımız Midyat Konuk Evi gezilerini gerçekleştiriyoruz. Ardından Midyat’ta bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama: 5* MATİAT OTEL / MİDYAT

Alışveriş Noktaları: Midyat Telkari Pazarı

Günün Restoranı ve Lezzeti: Çömçe Restoran, Yöresel yemekler (Ekstra)

2

2.Gün Mardin-Gaziantep

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında bir başyapıt tadındaki müze kent Mardin’i tanımaya başlıyoruz. Burada ilk durağımız Mor Behrem Kırklar Kilisesi. Kilise görevlisinden alacağımız bilgilerin ardından Mardin’in dar sokaklarında yapacağımız yürüyüşle Mardin müzesi, Latifiye Camii ve bölgenin en önemli yapılarından biri olan Ulu Camii görüyor ve fotoğraflıyoruz. Ardından birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış PTT binası geziyor, Şehidiye Camii ve Medresesi ziyaretimiz sonrası Mardin’in sembollerinden olan Abbaralardan geçip aracımıza binerek, Kasımiye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Selçuklu döneminde üniversite denginde eğitim veren bu olağan üstü mimaride Güneydoğu kültüründeki eyvan felsefesini öğrenip gezilerimizi tamamladıktan sonra rotamızı 1932 yılına kadar dünyadaki Süryani halkının merkezi konumunda bulunan Deyrulzafaran Manastırı’na çeviriyoruz. Manastır hakkında edineceğimiz bilgiler sonrasında mezopotamyanın Efes’i olarak adlandırılan Dara Antik Kenti’ne gidiyoruz. İpekyolu üzerinde bulunan bu antik kentte dünyanın ilk su barajına ait olan kalıntılarını, ardından antik dönemde Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kulelerinin yapıldığını öğreneceğiz. Kale (Daras Anastasiupolis), köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntıları inceleyeceğiz. Bu geziler sırasın da yöre halkı ile gireceğimiz ikili görüşmelerde bizlere mezopotamya misafirperverliğinin inceliklerini sunma yarışlarını, hoşgörü ve sevginin bölgede ne derece güçlü olduğunu bir kez daha kanıtlayacaklardır. Bu güzel duyguların ardından Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz. 22:00 sıralarında tura başlamış olduğumuz noktaya varıyoruz. Bir daha ki gezimizde görüşmek üzere hoşçakalın.

Günün Restoranı ve Lezzeti: Kaburga Restoran, içli köfte, kaburga dolması (Ekstra)

İki Kişilik Odada Kişi Başı 6-12 Yaş 0-5 Yaş Tek Kişilik Oda Farkı Araçta 0-5 yaş arası çocuğa koltuk verilmez.
250 TL 200 TL 25 TL 60 TL Koltuk için ekstra 100 TL ücret alınır.

Tur İncelemeleri

Henüz bir inceleme yok.

Değerlendir

Değerlendirme