2 Gece 4 Gün
Süre
27 Nisan-30 Nisan 2018
Tarih

Lezzet ve Kültür Turu; Hatay, Antep ve Urfa eşsiz tarihi, kültürel ve yöresel tatları ile muteşem üçlünün olduğu harika bir tur deneyimi. Yine Biletiniz.com’da siz değerli seyahat gezginlerinin ilgi odağı olmasını bekliyor. Sizlerde Lezzet ve Kültür Turu heyecanını yaşamak ister misiniz? Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay’ın sahip olduğu kültürel tarih ve doğal güzellik ve lezzetler yıllardır yerli yabancı tüm turistlerin ilgisini çekmektedir ve bu güzellikleri görmek ve yaşamak için turlar düzenlenmektedir. Bunlardan biri de Antalya çıkışlı Lezzet ve Kültür Turu’dur. Lezzet ve Kültür Turu genel itibari le 4 günlük bir turu kapsar. Bu tur içinde konaklamalar, lüks ulaşım hizmeti, otelde kalınan tüm zamanlar sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil olmaktadır. Lezzet ve Kültür Turu Antalya ve Türkiye’nin her şehrinden katılmak isteyen misafirlerimiz için her detay düşünülerek hazırlanmıştır. Antalya çıkışlı olacak tur gezisine nelerin dahil olup olmadığını daha ayrıntılı şekilde aşağıda bulabilirsiniz. Bu turumuzun kalkış ve dönüş yeri Antalya olarak düzenlenmektedir.

Lezzet ve Kültür Turu;

( Urfa Balıklı göl, M.Ö 655 Asur döneminde kurulan Halfeti, Zeugma‘nın dünyaca ünlü mozaiklerinin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi, Tahmis Kahvesi, Mevlevihane, Elmacılar Pazarı, Samandağ, Hz. Musa ile Hızır Aleyhisselam’ın buluştuğu yer olarak geçen ziyaret, Titus Tüneli, Romalı Vali Titus Verlius tarafından yüzlerce metre kaya bloğu insan eliyle kazınarak oyulan tüneli ve Direkli Kilise olarak bilinen Mezar Şapeli, Vakıflı Köyü, Samandağ yakınlarındaki bu Ermeni Köyü, Batı Ayaz yakınlarındaki Hıdır Bey Köyü’nde; Musa Ağacı,Harbiye, Hıristiyanlarca bilinen ilk kilise olan St. Pierre Kilisesi, Dünyada ikinci büyük mozaik müzesi olarak da  gösterilen ve ağırlıklı olarak Harbiye civarından getirilen eserlerin ve Kral Şuppiluliuma heykelinin sergilendiği ve dünyanın Mozaik Müzesi, Arap, Ortodoks ve Katolik kiliseleri )

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER:

Lüks araçlarla ulaşım

Halfeti tekne turu

Araç içerisinde yapılacak olan ikramlar

Otelde yapılan konaklamar

Otelde açık büfe kahvaltı

Otelde bir  akşam yemeği

Profosyonel rehberlik hizmeti

Zorunlu seyahat sigortası

Sınırsız ve güler yüzlü acenta refakati

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

Otel dışında alınan eksta yemekler ve ekstra harcamalar

Öğlen yemekleri

İlk gün sabah kahvaltısı

Son gün akşam yemeği

Müze ve ören yeri giriş ücretleri

Kişisel harcamalar (Minibar ve otel içerisinde alınan ekstra yiyecek ve içecekler)

Acenta servislerinde belirtilmemiş tüm servisler

Lezzet ve Kültür Turu 4 gün gidiş geliş yolu da kapsayacak şekilde siz gezmeyi sevenleri düşünerek planlanmıştır. Gezilecek yerler ve rota zamanı en verimli hale getirecek şekilde 4 güne yayılmıştır. Lezzet ve Kültür Turu için yapılan tüm hazırlıklar degerli misafirlerimizin en iyi ve en verimli şekilde vakit geçirmelerini amaçlayacak şekilde düzenlenmiş ve misafir talepleri göz önüne alınarak yeni detaylar eklenerek Antalya çıkışlı olarak düzenlenmeye devam etmektedir.

 

1

1.Gün

Belirlenen saatlerde Antalya içi noktalarından misafirlerimizi alarak yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık 12 saat sürecek yolculuğumuzun ardından ilk gezi noktamız olan Şanlıurfa Balıklı Göl’e varıyoruz.

2

2.Gün

URFA BALIKLI GÖL-HALFETİ-ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ-TAHMİZ KAHVESİ – ELMACILAR ÇARŞISI

Sabah erken saatlerde ziyaret edeceğimiz Urfa Balıklı Göl’de turumuza başlıyoruz burada rehberimizin verdiği bilgilerin ardından, ikinci rotamız M.Ö 655 Asur döneminde kurulan Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz. Günün kahvaltısını da yapmayı panladığımız Halfeti gezimizi tekne gezisiyle tamamladıktan sonra Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 1,5 -2 saatlik bir yolculuğun ardından ilk ziyaret yerimiz; Zeugma‘nın dünyaca ünlü mozaiklerinin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi’ni ziyaret edip yöre tarihi ve mitolojisi hakkında bilgi ediniyoruz. Sonrasında bölgenin en güzel kebaplarını tadabileceğimiz restoranımızda öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Tahmis Kahvesi’nin de bulunduğu otantik çarşıda Mevlevihane, Elmacılar Pazarı, yemenicileri görerek; günün yorgunluğunu atmak üzere Antep’deki otelimize geçiyoruz.

Konaklama ve Akşam Yemeği Antep’de otelimizde

3

3.Gün

ANTAKYA, SAMANDAĞ, TİTUS TÜNELİ, HIDIRLIK KÖYÜ, VAKIFLI KÖYÜ

Sabah otelde aldığımız kahvaltı sonrasında 3,5 saatlik bir yolculukla Antakya’ya geçiyoruz. Antakya’da ilk ziyaret mekanımız Samandağ oluyor. Hz. Musa ile Hızır Aleyhisselam’ın buluştuğu yer olarak geçen ziyarete uğruyoruz. Sonrasında Dervişhan Restorant’ta akdeniz balıkları ve enfes Antakya mezeleri eşliğinde öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrasında Titus Tüneli gezimize başlıyoruz. Romalı Vali Titus Verlius tarafından yüzlerce metre kaya bloğu insan eliyle kazınarak oyulan tüneli ve Direkli Kilise olarak bilinen Mezar Şapeli gezilerimizi yapıyoruz. Daha sonra buradan Vakıflı Köyü’ne hareket ediyoruz. Samandağ yakınlarındaki bu Ermeni Köyü’nde yapacağımız gezi sonrasında ise günümüzün en dingin noktası olan Hıdır Bey Köyü’ne uğruyoruz. Batı Ayaz yakınlarındaki Hıdır Bey Köyü’nde; Musa Ağacı’nı görüyoruz ve güzel bir çay kahve molası veriyoruz. Mola sonrasında Harbiye bölgesine geçiyoruz. Yolumuz üzerinde yüzlerce yıllık bir geleneğin belki de son temsilcisi sayılabilecek Hasan Amca’nın İpek Atölyesi’ne uğruyoruz. Kendi dilinde söylediği türküleri ve kazandan ipek çekişini fotoğraflama imkanı buluyoruz. Ardından konaklayacağımız otele varıyoruz.

4

4.Gün

ANTAKYA, MOZAİK MÜZESİ, ST. PIERRE MÜZESİ, ANTAKYA SOKAKLARI, UZUN ÇARŞI, SOKULLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİ

Sabah kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. Hristiyanlarca bilinen ilk kilise olan St. Pierre Kilisesi gezisiyle bu güzel kenti tanımaya başlıyoruz. Hristiyanlar açısından çok önemli olan ve papa tarafından tüm dünya Hristiyanları için hac yeri olarak kabul edilen kiliseyi geziyoruz. Dünyada ikinci büyük mozaik müzesi olarak da gösterilen ve ağırlıklı olarak Harbiye civarından getirilen eserlerin ve Kral Şuppiluliuma heykelinin sergilendiği ve dünyanın Mozaik Müzesi ziyaretimizi yapıyoruz. Mitolojiden alınan bir çok sahnenin mozaikler üzerinde sergilendiği ve Amik Ovası’nda ki birçok medeniyetin izlerini görebileceğimiz müzemizi gezdikten sonra öğle yemeğimizi alıyoruz. Bugün Antakya’nın mahalli yemeklerini bulabileceğimiz ; Çan, ezan ve hazzan sesiyle dünyada bir hoşgörü örneği olarak bilinen Asi Nehri’nin iki yakasına kurulu kentimizde yöresel tatlardan oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Alacağımız enfes yöresel yemekler sonrasında gezimize devam ediyoruz. Sultan Sofrası’nda lezzet şölenine hazır olun lütfen. Öğle yemeğinin ardından Antakya sokaklarındaki gezimize başlıyoruz. Dar ve uzun sokakları gezerken Arap, Ortodoks ve Katolik kiliselerini görüyoruz. Son olarak Uzun Çarşı’da Çınaraltı Künefecisi’nde mola veriyoruz. Serbest zamanın ardından saat 16:00 sıralarında dönüş yolculuğu için araçtaki yerlerimizi alıyoruz.

Tur İncelemeleri

Henüz bir inceleme yok.

Değerlendir

Değerlendirme