4 Gece 4 Gün
Süre
18 Ekim-22 Ekim 2017
Tarih

ÜZGÜNÜZ, BU TURUMUZDA KONTENJAN BULUNMAMAKTADIR. DİLERSENİZ SAYFAMIZDA BULUNAN DİĞER TURLARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Kilikya Turu; Adana, Antakya, Mersin sahip olduğu kültürel ve tarihi zenginlikleri ile oluşan bu doğal güzellik yıllardır yerli yabancı tüm turistlerin ilgisini çekmektedir ve bu güzellikleri görmek ve yaşamak için turlar düzenlenmektedir. Bunlardan biri de İzmir çıkışlı Kilikya Turu’dur. Kilikya Turu genel itibari le 4 günlük bir turu kapsar. Bu tur içinde konaklamalar, lüks ulaşım hizmeti, otelde kalınan tüm zamanlar sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil olmaktadır. Kilikya Turu İzmir kalkışlı ve İzmir ve Türkiye’nin her şehrinden katılmak isteyen misafirlerimiz için her detay düşünülerek hazırlanmıştır. İzmir çıkışlı olacak Kilikya Turu gezisine nelerin dahil olup olmadığını daha ayrıntılı şekilde aşağıda bulabilirsiniz. Bu turumuzun kalkış ve dönüş yeri İzmir olarak düzenlenmektedir.

Kilikya Turu;

KİLİKYA TURU ( Dünyanın ilk kaya kilisesi ve dünyada ilk defa hristiyan kelimesinin kullanıldığı yer olan St . Pierre Kilisesi, Antakya Mozaik Müzesi, Anadolu’nun ilk camisi olma özelliği taşıyan Habibi Neccar Camisi, Antakya Katolik Kilisesi, Tarihi Uzun Çarşı, Defne adı ile bilinen Harbiyeye, Harbiye şelaleler, Hatay’ın tarihi beldelerinden biri olan Payas, 28.500 kişiye sağlayabildiği ibadet imkanı sağlaması nedeniyle Balkanların ve Orta Doğu’nun en büyük camisi kabul edilen Sabancı Merkez Camii, Adana Taş Köprü, Adana Sinema Müzesi, Tarihi Büyük Saat, Apostolik Kilisesi, Tarsus Şelalesi, Berdan Çayı, Kleopatra Kapısı, Makamı Şerif Cami (Hz Danyal Peygamber Makamı), Saint Paul Kilisesi (Eski Cami), Saint Paul Kuyusu ve çevresinde bulunan Eski Tarsus evleri ve sokakları, Saint Paul Kilisesi, Ulu Cami, Nusrat Mayın Gemisi )

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER:

Lüks araçlarla ulaşım

Araç içerisinde yapılacak olan ikramlar

3 gece otelde konaklama

Otelde 3 açık büfe kahvaltı, 3 akşam yemeği

Profosyonel Rehberlik Hizmeti

Zorunlu Seyahat Sigortası

Sınırsız ve güler yüzlü acenta refakati

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

Otel dışında alınan eksta yemekler ve ekstra harcamalar

Tur boyunca alınan öğlen yemekleri

İlk gün yolda alınacak olan sabah kahvaltısı

Akşam yemeği

Müze ve ören yeri giriş ücretleri

Kişisel harcamalar (Minibar ve otel içerisinde alınan ekstra yiyecek ve içecekler)

Acenta servislerinde belirtilmemiş tüm servisler

Kilikya Turu 4 gün gidiş geliş yolu da kapsayacak şekilde siz gezmeyi sevenleri düşünerek planlanmıştır. Gezilecek yerler ve rota zamanı en verimli hale getirecek şekilde 4 güne yayılmıştır. Kilikya Turu için yapılan tüm hazırlıklar degerli misafirlerimizin en iyi ve en verimli şekilde vakit geçirmelerini amaçlayacak şekilde düzenlenmiş ve misafir talepleri göz önüne alınarak yeni detaylar eklenerek İzmir çıkışlı olarak düzenlenmeye devam etmektedir.

 

 

 

1

1.Gün İzmir-Hatay

Akşam saat 18:30 Mavişehir Mavibahçe önü,18:40 Bostanlı İskele önü, 18:50 Karşıyaka ESCANTUR Acenta önü, 19:00 Girne Yunuslar, 19:15 Girne Tatilbudur önü, 19:20 Girne Hale Pastanesi, 19:45 Alsancak Lozan, 20:00 Üçyol PizzaPizza, 20:10 Susuz Dede, 20:30 Üçkuyular Opet, 20:50 Bornova E.Ü.H. önünden misafirlerimizi aldıktan sonra Kula, Afyon, Konya, Adana yolu üzerinden Antakya’ya doğru ilerliyoruz. 2 buçuk saatlik bir yolculuğun ardından Antakya’ya ulaşıyoruz. Burada ilk durağımız dünyanın ilk kaya kilisesi ve dünyada ilk defa hristiyan kelimesinin kullanıldığı yer olan St . Pierre Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz. Alanında uzman Escan rehberinden burası hakkında bilgi aldıktan sonra Tunus’da ki Bordo Müzesi’nden sonra dünyanın en büyük 2. mozaik müzesi olma özelliği taşıyan, antik dönemlerden günümüze bölge yaşantısı ve kültürü hakkında bize çarpıcı bilgiler veren Antakya Mozaik Müzesi’ni geziyoruz. Sonrasında rehberimiz eşliğinde Hatay sokaklarında yapacağımız tur sırasında Miladi 636 yılında Hz. Ömer ordularının Hatay’a girişi sonrasında yapılan ve Anadolu’nun ilk camisi olma özelliği taşıyan Habibi Neccar Camisi’ni geziyoruz. Ayrıca Hz. İsa’nın havarisinin de bulunduğu bu anlamlı ve tarihi mekanı ziyaret ettikten sonra yörenin en güzel restoranlarından birinde öğle yemeği molası veriyoruz. Yemek molası sonrasında turumuza devam ediyoruz. Hatay kozmopolit bir yerleşimdir tarih boyunca bir çok dine ve etnik gruba ev sahipliği yapmıştır ve “herkese açıktır Hatay’ın kapıları”. Bir sonraki durağımız Antakya Katolik Kilisesi oluyor ve Havra’yı ziyaret ediyoruz. Buradaki gezimiz sonrası geleneksel mimasisi ile sokaklarda Antakya evlerini göreceksiniz. Antakya’ya gidilir de meşhur Hatay künefesi yenmez mi? Meşhur nar ekşisi, meşhur Antakya biberi, meşhur Antakya salçası alınmaz mı? diyenlere alışveriş ve künefe molası veriyoruz. Hatay’ın en meşhur künefecisine gidiyoruz. Tarihi Uzun Çarşı gezisi sırasında baharatçılar çarşısı, ayakkabıcılar çarşısı, peynirciler çarşısını geziyoruz. Gezi sonrası Defne adı ile bilinen Harbiye’ye hareket . Harbiye Şelaleleri’nin görülmesi. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2

2.Gün Antakya-Adana

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası yola çıkarak Hatay, Osmaniye ve Adana’yı içine alan körfeze ismini vermiş olan İskenderun’a doğru yola çıkıyoruz. Burada şehir merkezinde yapacağımız otobüsle panoramik gezi sonrasında Hatay’ın tarihi beldelerinden biri olan Payas’a hareket ediyoruz. Hitit, Asur, Pers, Yunan, Helenistik, Roma, Bizans, Erken Arap, Haçlı, Ceneviz ve Memlük uygarlıklarına sahne olmuş olan Payas sonuçta Sultan 1. Selim zamanında Mercidabık Savaşı (1516) ile Osmanlı topraklarına katılmış. Burada tarihimizin en önemli mimarlarından olan Mimar Sinan’ın inşaa ettiği Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ni ziyaret edeceğiz. Mimar Sinan, “Menzil Külliyeleri” adı altında bu külliye gibi başkent İstanbul dışında, gerek İstanbul’u Balkanlar ve Orta Avrupa’ya, gerekse Anadolu ve Yakındoğu’ya bağlayan askeri, sefer, kervan, haç ve ulak gibi amaçlara hizmet eden yollar üzerinde de külliyeler inşa etmiş. Burada yapacağımız gezi ile aynı zamanda Payas Kalesi ve Sarı Selim Camii’ni de göreceğiz. yapacağımız bu ziyaret sonrası Dörtyol-Erzin istikametinden Adana’ya doğru hareket ediyoruz. Adana’ya ulaştığımızda ilk durağımız 28.500 kişiye sağlayabildiği ibadet imkanı sağlaması nedeniyle Balkanların ve Orta Doğu’nun en büyük camisi kabul edilen Sabancı Merkez Camii olacak. Burada yapacağımız gezi sonrasında, halen hazırda dünyanın kullanılan en eski köprüsü olma ünvanını elinde bulunduran, dizilere, filmlere, efsanelere, gün batımının güzelliğine konu olmuş Adana Taş Köprü’yü ziyaret ediyoruz. Hitit Kralı I. Arnuwanda M.Ö. 1550’ye tarihlenen bir kitabede Adania ile savaşını anlatırken “Adania denilen bir şehirle savaştım. Önünden bir nehir akıyordu. Nehrin üzerinde de bir köprü vardı.” diye anlatmış Adana Taş Köprü’ yü. Buradaki ziyaretimiz sonrasında Adana Sinema Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Türk sinema tarihi incelendiğinde Yeşilçam’da ışıkçıdan rejisöre kadar çok sayıda Adanalı’nın görev aldığı gözlenir. Bunlar arasında bir çırpıda Yılmaz Güney, Abidin Dino, Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Muzaffer İzgü, Şahin Kaygun, Ali Özgentürk, Yılmaz Duru, İrfan Atasoy, Yılmaz Köksal, Şener Şen, Ali Şen gibi isimleri sayabiliriz. Burada 3500 parçalık sinema müzesini gezdikten sonra Adana’nın Tarihi Büyük Saat’i ziyaret ediyoruz. Türkiye’nin en uzun saat kulesi olma özelliğini taşıyan Adana’nın simgelerinden olan bu kule, 1882 de Ziya Paşa ile başlanıp Abidin Paşa zamanında tamamlanmış. Anadolu’da modernleşmenin öncüsü sayılan kulelerden biri, Büyük Saat’i gezdikten sonra Bebekli Kilise’ye doğru hareket ediyoruz. İlk inşaası ermeni Apostolik Kilisesi olan bu kilise, üzerinde bulunan 2.5 metre büyüklüğündeki tunçtan yapılmış Meryem Ana heykelinin bebeğe benzemesi nedeniyle halk arasında Bebekli Kilise olarakda bilinir. Burada yapacağımız ziyaret sonrası otele hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3

3.Gün Adana-Mersin

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası Tarsus’a doğru hareket ediyoruz. Sonrasında Tarsus Şelalesi’ne doğru hareket ediyoruz. Türkiye’nin debisi en yüksek ikinci nehri olan Berdan Çayı dünyanınsa en çok su taşıyan ama en kısa nehirlerinden de birisidir. Eski adıyla Knydos olarak bilinen bu çay ve şelalede vereceğimiz çay molasının ardından Tarsus’ta sırasıyla göreceğimiz yerler Kleopatra Kapısı, Makamı Şerif Cami (Hz Danyal Peygamber Makamı), Saint Paul Kilisesi (Eski Cami), Saint Paul Kuyusu ve çevresinde bulunan Eski Tarsus evleri ve sokaklarının gezilmesi. Ardından Saint Paul Kilisesi, Ulu Cami’nin gezilmesinden sonra Beyaz Çarşı (Kırk Kaşık Bedesteni)’nde serbest zaman. Ardından Çanakkale Savaşlarında Tophaneli Yüzbaşı Hakkı Bey Komutasında 1 İngiliz ve 1 Fransız gemisini Çanakkale boğazında batıran ve kahraman olan Nusrat Mayın Gemisi’ni ziyaret ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4

4.Gün Mersin-İzmir

Otelde alınan kahvaltı sonrasında Tarsus sınırlarında bulunan bir gezi noktamız daha olacak. Roma askerlerinden kaçarken bir mağarada mahsur kalan 7 inanan ve 1 köpeğin 300 yıl bir mağarada uykuya yattığı Eshab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) Mağarası’nı ziyaret ediyoruz. Tüm semavi dinler tarafından kutsal olduğu kabul edilen bu maneviyatı yüksek yeri ziyaret ettikten sonra İzmir’e doğru yola çıkıyoruz ve gerekli molalarla İzmir’e ulaşıyoruz.

Tur İncelemeleri

Henüz bir inceleme yok.

Değerlendir

Değerlendirme