1 Gece 2 Gün
Süre
11 Kasım-15 Kasım 2017
Tarih

Bursa-Mudanya-Cumalıkızık Turu; Bursa ilinin kent merkezi, Türkiye’nin büyük metropol kentlerinden ve en çok nüfusa sahip 4. şehridir. Ekonomik açıdan Türkiye’nin gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Bursa’da en çok Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine ait tarihî eserlerin bulunmasının sebebi ise, Bursa’nın Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olmasıdır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgede öne çıkar. Ayrıca Bursa Marmara bölgesinin İstanbul’dan sonra gelen ikinci büyük şehridir. Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerindendir. Şehir İstanbul’dan sonra en büyük ikinci ihracatı gerçekleştirmektedir. Bursa adı, bu şehri kuran Bitinya Kralı Prusias’dan gelmektedir. M.Ö. 7. yy’da bu bölgeye göç eden Bityn’ler(Bitinler) buraya Bitinya adını verirler. Mudanya ilçesinin tarihi milattan önce 7. yüzyıla dayanır. İlk adının MYRLEA olduğu bilinmektedir. 12 İyon şehir devletinden olan Gemlik ve Erdek’in de kurucusu Kolofonlular tarafından kurulmuştur. Zaman zaman işgale uğrayan şehir, Makedonya Hükümdarı 5. Filip (PHLIPOSS) tarafından yıkılmış ve yerine, APAMEIA adı ile yeni bir şehir inşa edilmiştir. Bu şehir de işgale uğramış ve imar edilerek MONTANIA adını almıştır. Şimdiki adı olan MUDANYA’nın buradan geldiği sanılmaktadır. Cumalıkızık, Türkiye’nin Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalle. Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş beş Kızık köyünden biridir. Coğrafi konum açısından ilgileri üzerine çekerler. Ve bununla birlikte bölge ile ilgili yüzlerce tur düzenlenmeye başlamıştır.Bunlardan bir taneside Malatya çıkışlı Bursa-Mudanya-Cumalıkızık Turu’dur.Malatya çıkışlı Bursa-Mudanya-Cumalıkızık Turu genel itibari ile 1 gece 2 günlük bir turu kapsar.Bu tur içinde konaklamalar, lüks ulaşım hizmeti, otelde kalınan tüm zamanlar sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil olmaktadır. Bursa-Mudanya-Cumalıkızık Turu Malatya kalkışlı ve Malatya ve Türkiye’nin her şehrinden katılmak isteyen misafirlerimiz için her detay düşünülerek hazırlanmıştır. Malatya çıkışlı olacak tur gezisine nelerin dahil olup olmadığını daha ayrıntılı şekilde aşağıda bulabilirsiniz. Bu turumuzun kalkış ve dönüş yeri Malatya olarak düzenlenmektedir.

Bursa-Mudanya-Cumalıkızık Turu;

( Ulu Cami, Eskiden ipekböceği kozalarının satışının yapıldığı, Ulu camii ve Orhan cami arasındaki Koza Han, Türk mezar anıtlarının en gösterişli örneklerinden olan, şehrin her yerinden görülebilecek bir konuma sahip Yeşil Türbe, Yeşil renkte çinileriyle ünlü Yeşil Camii, Tophane Parkı, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey ve devletin ikinci sultanı Orhan Bey’in türbeleri, İstiklal Şehitleri Anıtı, Saat Kulesi, Mudanya’da eski bir Rum kasabası olan Siye, . Trakya, İstanbul ve Boğazları işgalden kurtaran, Türk devletinin siyasi alandaki üstünlüğünü tanıtan ilk belge olan Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı ahşap bir yalı olan Mütareke Evi, Adını bir zeytin çeşidinden alan Trilye Kasabası)

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER:

  • Tur otobüsü ile ulaşım,
  • 1 Gece Yarım Pansiyon Konaklama,
  • Öğle yemekleri (2),
  • Akşam yemekleri (1),
  • Kahvaltı (2),
  • Rehberlik hizmetleri,
  • Milli park ve müze giriş ücretleri,
  • Ayder Turizm refakati ve ulaşım esnasında zengin sıcak soğuk ve ara ikramlar…

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

  • Özel harcamalar,
  • Yemeklerde menü dışında alınacak içecekler

Bursa-Mudanya-Cumalıkızık Turu 2 gün 1 gece  gidiş geliş yolu da kapsayacak şekilde siz gezmeyi sevenleri düşünerek planlanmıştır. Gezilecek yerler ve rota zamanı en verimli hale getirecek şekilde 2 güne yayılmıştır. Bursa-Mudanya-Cumalıkızık Turu için yapılan tüm hazırlıklar degerli misafirlerimizin en iyi ve en verimli şekilde vakit geçirmelerini amaçlayacak şekilde düzenlenmiş ve misafir talepleri göz önüne alınarak yeni detaylar eklenerek Malatya çıkışlı olarak düzenlenmeye devam etmektedir.

1

1.Gün

Sabah saat 07.00’da Atatürk Lisesi önünde, 07.30’da Ümitköy Galeria önünde buluşarak, beş bin yıllık yerleşime sahip, Osmanlı başkenti Bursa’ya hareket ediyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan Uludağ’ın eteklerinde, 700 yıl önce kurulmuş bir Osmanlı dönemi vakıf köyü olan Cumalıkızık Köyü’nü geziyoruz. Cumalıkızık, Osmanlı kır mimarisinin örneklerini Türkiye’de en iyi yaşatan köydür. Köyün en büyük özelliği ve güzelliği tarihi evleridir. Sokaklarında hayranlıkla gezerken birçok çeşme, ahşap bezemeli camii, kubbeli bir hamam göreceksiniz. Tarihi evleri gördükten sonra Bursa’ya yolumuza devam ediyor, Bursa’da panoramik bir şehir turu yapıyoruz. Öğle yemeği sonrası çok ayaklı camii şemasının en klasik ve anıtsal örneği sayılan Ulu Cami’yi ziyaret ediyoruz. Eskiden ipekböceği kozalarının satışının yapıldığı, Ulu camii ve Orhan cami arasındaki Koza Han’ı geziyor ve alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Turumuzun bir sonraki durağında Türk mezar anıtlarının en gösterişli örneklerinden olan, şehrin her yerinden görülebilecek bir konuma sahip Yeşil Türbe’yi ziyaret ediyoruz. Camii’nin Osmanlı mimarisinde bütün duvarlarının çini ile kaplı olduğu tek türbedir. Türbeden sonra yeşil renkte çinileriyle ünlü Yeşil Camii ziyaretimizi tamamladıktan sonra ramazan topu buradan atıldığı için “Tophane” adı verilen Tophane Parkı’na uğruyoruz. Bursa’nın panoramik görüntüsünün en iyi izlenebildiği parkın içinde Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey ve devletin ikinci sultanı Orhan Bey’in türbelerini ve İstiklal Şehitleri Anıtı’nı, Saat Kulesini gezeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2

2.Gün

Sabah kahvaltısının alınmasından sonra Mudanya’da eski bir Rum kasabası olan Siye’de (Kumyaka) büyük ölçüde korunabilen, çoğu Rumlardan kalma deniz kenarındaki tarihi evleri görüyoruz. Bu şirin kasabanın sevimli evlerinin arasındaki sokaklarda yürüyüş yapıyoruz. Trakya, İstanbul ve Boğazları işgalden kurtaran, Türk devletinin siyasi alandaki üstünlüğünü tanıtan ilk belge olan Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı ahşap bir yalı olan Mütareke Evi’ni geziyoruz. Ardından yolumuza adını bir zeytin çeşidinden alan Trilye Kasabası ile (Zeytinbağı) devam ediyoruz. Birinci derece sit alanı olan kasabada 7 kiliseden 3’ü ayaktadır. Dünyada duvarlarına resim yapılan ilk kiliselerden biri olan Resimli Kilise (boyalı kilise veya kemerli kilise olarak ta biliniyor) buradadır. Trilye’de verdiğimiz öğle yemeği molası ve serbest zamanda kasabayı keşfediyoruz. Serbest saatlerinizde zeytin ve zeytinyağı alışverişinizi de yapabilirsiniz. Belirlenen saatte buluşarak dönüş yolculuğumuza başlıyor ve Ankara’ya hareket ediyoruz.

Tur İncelemeleri

Henüz bir inceleme yok.

Değerlendir

Değerlendirme