Türkiye’de gezilmesi gereken yerlerden belki de aklınıza ilk gelenlerden birisi olmaz. Oysa ki Erzurum Uzundere mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir. Bu sebeple Tortum Çayı Turu tam size göre olacaktır. Erzurum’un tüm güzelliğinin yanı sıra aynı zamanda iki mevsimin yan yana yaşandığı bu yeri mutlaka görmelisiniz. Erzurum, Uzundere ve Tortum Çayı. Bu harika üç güzellik bir arada sizi karşılıyor olacak.

Öncelikle biraz Uzundere’den bahsedecek olursak; Erzurum’a 84 km. uzaklıkta bulunuyor. Aslında bölge olarak Karadeniz’e daha yakın. Hatta Erzurum’un ucunda diyebiliriz. İklim olarak ise bu yüzden Karadeniz iklimi hakim. Erzurum karlar altında kalırken bura da yemyeşil doğa içinde gezintiye çıkabiliyorsunuz. Ki bu da bir çok kez haber konusu olmuştur. Uzundere’nin tarihi geçmişi de oldukça değerlidir. Bir çok imparatorluk doğal güzelliği nedeni ile burada yerleşim kurmuştur. Osmanlı’dan önce on farklı imparatorluk görmüştür. Son olarak ise Osmanlı’nın himayesine girmiştir. Bu sebeple bir çok mimari tarihi eser de barındırmaktadır. Kilise ve bir çok tarihi kalıntı. Siz de bu harika yapıları görmek isterseniz Tortum Turu sayfamızdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Tortum Şelalesi

Küçük Uzundere ilçesi içinde bir de şelale bulunmaktadır. Tortum Şelalesi. Şelalenin aktığı ve beslediği yer ise Tortum Çayı oluyor. Şelale tam 48 metre yükseklikten aşağı dökülüyor. Bu da dev bir kazanın oluşmasına bunun yanında ise bir göl oluşmasına sebebiyet veriyor. Yıllar önce meydana gelen heyelandan dolayı bazı yerler kapandığı içinde bir göl oluşmuş durumda. Yani manzara harika. Bir yandan yeşil doğa ve Karadeniz havası, bir yanda ise şelale ve oluşan gökkuşağı. Mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi.

Uzundere

Tortum Çayı Turu
Tortum Çayı Turu

Tortum Çayı Turu kapsamında göreceğiz yerler bunlarla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda; Öşvank Kilisesi, Tortum Gölü, Tortum Şelalesi, Yedigöller’i de görebileceksiniz. Tortum Turu günübirlik şekilde siz gezmeyi sevenleri düşünerek planlanmıştır. Gezilecek yerler ve rota zamanı en verimli hale getirecek şekilde 1 güne yayılmıştır.Tortum Turu için yapılan tüm hazırlıklar değerli misafirlerimizin en iyi ve en verimli şekilde vakit geçirmelerini amaçlayacak şekilde düzenlenmiş ve misafir talepleri göz önüne alınarak yeni detaylar eklenerek Erzurum çıkışlı olarak düzenlenmeye devam etmektedir. Bunun dışında diğer turlarımızı görmek ve daha fazla bilgi almak isterseniz yurt içi turları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın