Bazı geziler ve etkinlikler tek bir güne özeldir. Şeb-i Arus Turu 17 Aralık gününde Mevlana Celaleddin Rumi’nin ölüm gününü başka bir deyişle “düğün günü” olarak kutlanan bir anma etkinliği halini aldı. Konya’da gerçekleşen bu anma her sene binlerce kişiyi yurt içinden ve yurt dışından ziyaretçi olarak gelmektedir. Siz de bu duygu yüklü etkinliği kaçırmak istemeyebilirsiniz.

Mevlana Türbesi / Konya

Şeb-i Abus Törenleri, Konya yöresinde düzenlenen en önemli etkinliklerden birisidir. Mevlana’ya ve onun düşüncelerine inanan yerli yabancı binlerce kişi burayı ziyaret etmektedir. Mevlana Konya’da doğmamış olsa da eserleri ile gelişim sürecini ve belirli bir zamandan sonra tüm yaşamını burada geçirmiştir. Aynı zamanda öldüğü ve defnedildiği şehir de Konya olmuştur. Bu yüzden Mevlana’nın Konya için çok ayrı bir yeri vardır. Bir çok eserini burada yaşarken yaptığı ve ürettiği için en önemli konumu hep Konya olarak geçmiştir. Siz de Mevlana’nın türbesini görmek ve anma törenine katılmak istiyorsanız Şeb-i Arus Törenleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şeb-i Abus; “Düğün Gecesi” demektir. Mevlana ölüm gününü “Hakk’a vuslat” yani “Yaratana Kavuşma” (Düğün Günü-Gecesi) saymıştır, “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” der. Ölüm Mevlana için kişinin aslına dönüşü, kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle “Allah’a dönüş” olarak yorumlar. Bir başka ifadeyle ölüm “cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır”. Ölüm, Müslümanlık öncesi Türklerde de aynı şekilde ifade edilir. Bu ifade ile ölüm gününü aslında bir kutlama olarak düzenlendiği ender insanlardandır Mevlana Celaleddin Rumi.

Şeb-i Arus Turu
Şeb-i Arus Turu

Şeb-i Abus Turu boyunca gezilecek yerler veya katılacağınız organizasyonlar sadece bir tane değil. Bu süre boyunca Konya ve Konya’ya ait en güzel yerleri de görebileceksiniz. Sille, Aya Eleni Kilisesi, Eski Rum Evleri, Mevlana Müzesi, Şems-i Tebrizi, Selimiye Cami, Aziziye Cami, Şerafeddin Cami, İplikçi Cami, Alaaddin Tepesi, Alaaddin Camii, Karatay Müzesi, İnce Minareli Medrese, Avrupa’nın en büyük yapay tropikal kelebek bahçesi, Akşehir, Nasreddin Hoca Türbesi gezilecek yerler arasında olacak. Siz de bu güzel turu gezmek için kayıt olmak, daha fazla tur hakkında bilgi almak ve diğer sorular için yurt içi turları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın