Başka bir gastro tur ile size harika bir gezi planladık. Doya Doya Lezzet Turu ile Türkiye’nin en iyi mutfak ve yemek kültürü ile tanışmaya hazır olun. Türkiye’de ve dünyada adını duyurmuş en önemli bölgelerimizden birisi Güneydoğu Anadolu bölgesidir. Mutfak kültürü tüm dünyaya yayılmış ve esin kaynağı olmuştur. Birbirinden güzel yüzlerce yemek çeşidinin belki sadece yarısı diğer bölgelerde duyurulmuştur.

Hatay Yemekleri

Her turistik gezi veya tur deniz, kum ve güneş içermek zorunda değil. Hatta gitmek istediğiniz kış turları gibi de olmayabilir. Genelde turlar öncelikli olarak gezme odaklı ve daha sonra bunun yanında yemek odaklı olur. Bu yemekler ise gezi aralarında öğün olarak yenir. Her ne kadar yöresel yemekler tattırılsa da tamamen bir gastro turizm değildir. Özellikle son yıllarda oldukça artan bu tur çeşidini siz de mutlaka denemelisiniz. Ana odağı yemek, tatlı ve içecek olan bu gezi sizi kendisine hayran bırakacak. Güneydoğu Anadolu bölgesinin en önemli 3 şehrinde olacak. Antep, Urfa ve Hatay. Lezzetin ortak başkentleri size mükemmel yiyecekleri tattırmak için kapılarını açıyor. Oldukça uygun bu tur hakkında daha fazla bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz Lezzet ve Kültür Turu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Antep Yemekleri

Lezzet ve Kültür turu özellikle boğazına düşkün olanlar ve yeni tatlar denemek isteyenler için vazgeçilmez bir fırsat olacaktır. Yüzlerce yemek çeşidi arasından hangisini tatmak isteyeceğinizi şaşırabilirsiniz. Her damak zevkine göre mutlaka bir yemek bulabileceğiniz bu 3 şehirde ağırlıklı olarak kırmızı etli yemekler yapılmaktadır.

Urfa Yemekleri

Doya Doya Lezzet Turu
Doya Doya Lezzet Turu

Peki tur boyunca bol bol yemekten ayrı olarak nereleri göreceksiniz?Urfa Balıklı göl, M.Ö 655 Asur döneminde kurulan Halfeti , Eugma‘nın dünyaca ünlü mozaiklerinin sergilendiği Zeugma  Mozaik Müzesi, Tahmis Kahvesi, Mevlevihane, Elmacılar Pazarı, Samandağ, Hz. Musa ile Hızır Aleyhisselam’ın buluştuğu yer olarak geçen ziyarete, Titus Tüneli, Romalı Vali Titus Verlius tarafından yüzlerce metre kaya bloğu insan eliyle kazınarak oyulan tüneli ve Direkli Kilise olarak bilinen Mezar Şapeli, Vakıflı Köyü, Samandağ yakınlarındaki bu Ermeni Köyü, Batı Ayaz yakınlarındaki Hıdır Bey Köyü’nde; Musa Ağacı,Harbiye, Hıristiyanlarca bilinen ilk kilise olan St. Pierre Kilisesi, dünyada ikinci büyük mozaik müzesi olarak ta  gösterilen ve ağırlıklı olarak Harbiye civarından getirilen eserlerin ve Kral Şuppiluliuma heykelinin sergilendiği ve dünyanın  Mozaik Müzesi, Arap, Ortodoks ve Katolik kiliseleri. Siz de bu yerleri doya doya görmek veya daha fazla tur hakkında bilgi almak isterseniz yurt içi turları sayfamıza bakabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın